Gdzie popłynie biometan? Rusza analiza sieci w całej Polsce

2 min. czytania
Wzrost zainteresowania biometanem w Polsce spowodował, że operator systemu przesyłowego gazu w Polsce – Gaz-System, uruchomił badanie rynku biometanu. Ma ono umożliwić dokładnie oszacowanie potencjału produkcyjnego w Polsce, analizę planów i wskazanie, gdzie istnieje możliwość przyłączenia biometanowni do sieci przesyłowej. 

Najbliższe lata mogą być przełomowe dla Polski, jeśli chodzi o sytuację na rynku gazu. Wszystko za sprawą rozwijających się technologii związanych z wytwarzaniem biometanu i biogazu. W Europie takich instalacji systematycznie przybywa, co doskonale obrazują liczby – ponad 20 tys. działających biogazowni i ok. 1,6 biometanowni. W Polsce otworzono dopiero pierwszą biometanownię, a rolniczych biogazowni działa ok. 180. Potencjał jest jednak ogromny – nawet na kilka tysięcy takich zakładów. 

Biometan? Może pokryć połowę zapotrzebowania na gaz

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) zakłada, że krajowy potencjał wytwórczy biometanu wynosi nawet 8 mld m³ – w przypadku jego realizacji pokryłby aż 46 proc. zapotrzebowania Polski na gaz ziemny (8 z 17,4 mld m³).

W Polsce rynek biometanu dopiero się kształtuje i jest na początkowym etapie rozwoju, dlatego potrzeba większej uwagi i skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach, także takich, które stworzą warunki umożliwiające przesył biometanu z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. 

Badanie rynku biometanu

Gaz-System, operator systemu przesyłowego gazu w Polsce, zamierza przeprowadzić badanie runku biometanu, co pozwoli na:

  • Dokładne oszacowanie potencjału produkcyjnego biometanu w Polsce
  • Analizę planów i możliwości przyłączenia nowych obiektów do sieci przesyłowej 
  • Ocenę stopnia zainteresowania odbiorców dostarczaniem biometanu z wykorzystaniem krajowej sieci przesyłowej
Wskażą potencjalne lokalizacje

Jak poinformowano, badanie będzie miało formę ankiety, która została podzielona tematycznie według charakteru działalności podmiotów związanych z rozwojem rynku biometanu w Polsce. Wypełnione ankiety można przesyłać do 31 lipca 2025 roku na adres biometan@gaz-system.pl

Podkreślono, że wyniki ankiety zostaną również wykorzystane do wskazania potencjalnych lokalizacji Punktów Zbiorczych, w których biometan będzie mógł być wprowadzany do sieci przesyłowej. Gaz-System to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest właścicielem i operatorem Terminala LNG w Świnoujściu, a także właścicielem Gas Storage Poland – spółki pełniącej funkcję operatora magazynów gazu ziemnego.

Udostępnij ten wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozostałe wpisy

Biogaz szansą dla… branży rolno-spożywczej? Ekspert nie ma wątpliwości
Od CAPEX po kontraktację substratów. Sprawdzamy, jakie są realne koszty i jak inwestorzy mogą zminimalizować ryzyko.
2 minut
Biometan w Polsce: potencjał, który czeka na wykorzystanie
Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym raporcie wskazuje, że produkcja biogazu w naszym kraju może wynieść nawet do 8 miliardów metrów sześciennych w skali roku.

Masz lokalizację, pomysł lub pytania? Porozmawiajmy.

Niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować w biometanownię, sprawdzić potencjał swojego gruntu, czy po prostu dowiedzieć się więcej.

Odpowiemy konkretnie i rzeczowo.

Artykuły

Biogaz i biometan. Jak działa i co możemy zyskać?

Biogaz to szansa na rozwój naszych „małych ojczyzn” i energetyczny przełom.  Wyjaśniamy czym różnią się od siebie biogaz oraz biometan i dlaczego warto o nich mówić właśnie teraz? 

Przeczytaj artykuł → 

Nie chcemy czy może nie znamy? Biogazownie kontra stereotypy, czyli fakty i mity

Wokół biogazowni i biometanowni narosło wiele nieprawdziwych mitów, które częstokroć powielane, budzą niepokój wśród mieszkańców.  Jak jest naprawdę? Czas na konfrontację lęków i obaw z faktami.

Przeczytaj artykuł → 

Biogaz – to wszystkim się opłaca. Dlaczego warto powiedzieć „tak”?

Nowe miejsca pracy, zysk dla rolników ze sprzedaży surowców, tańsze ciepło i nawozy, a także wpływy z podatków, które można przeznaczyć na drogi, szkoły czy infrastrukturę? Tak, to jest możliwe!

Przeczytaj artykuł →