Wzrost zainteresowania biometanem w Polsce spowodował, że operator systemu przesyłowego gazu w Polsce – Gaz-System, uruchomił badanie rynku biometanu. Ma ono umożliwić dokładnie oszacowanie potencjału produkcyjnego w Polsce, analizę planów i wskazanie, gdzie istnieje możliwość przyłączenia biometanowni do sieci przesyłowej.
Najbliższe lata mogą być przełomowe dla Polski, jeśli chodzi o sytuację na rynku gazu. Wszystko za sprawą rozwijających się technologii związanych z wytwarzaniem biometanu i biogazu. W Europie takich instalacji systematycznie przybywa, co doskonale obrazują liczby – ponad 20 tys. działających biogazowni i ok. 1,6 biometanowni. W Polsce otworzono dopiero pierwszą biometanownię, a rolniczych biogazowni działa ok. 180. Potencjał jest jednak ogromny – nawet na kilka tysięcy takich zakładów.
Biometan? Może pokryć połowę zapotrzebowania na gaz
Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) zakłada, że krajowy potencjał wytwórczy biometanu wynosi nawet 8 mld m³ – w przypadku jego realizacji pokryłby aż 46 proc. zapotrzebowania Polski na gaz ziemny (8 z 17,4 mld m³).
W Polsce rynek biometanu dopiero się kształtuje i jest na początkowym etapie rozwoju, dlatego potrzeba większej uwagi i skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach, także takich, które stworzą warunki umożliwiające przesył biometanu z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.
Badanie rynku biometanu
Gaz-System, operator systemu przesyłowego gazu w Polsce, zamierza przeprowadzić badanie runku biometanu, co pozwoli na:
- Dokładne oszacowanie potencjału produkcyjnego biometanu w Polsce
- Analizę planów i możliwości przyłączenia nowych obiektów do sieci przesyłowej
- Ocenę stopnia zainteresowania odbiorców dostarczaniem biometanu z wykorzystaniem krajowej sieci przesyłowej
Wskażą potencjalne lokalizacje
Jak poinformowano, badanie będzie miało formę ankiety, która została podzielona tematycznie według charakteru działalności podmiotów związanych z rozwojem rynku biometanu w Polsce. Wypełnione ankiety można przesyłać do 31 lipca 2025 roku na adres biometan@gaz-system.pl.
Podkreślono, że wyniki ankiety zostaną również wykorzystane do wskazania potencjalnych lokalizacji Punktów Zbiorczych, w których biometan będzie mógł być wprowadzany do sieci przesyłowej. Gaz-System to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest właścicielem i operatorem Terminala LNG w Świnoujściu, a także właścicielem Gas Storage Poland – spółki pełniącej funkcję operatora magazynów gazu ziemnego.