ESG

Coraz więcej przedsiębiorstw uznaje, że sukces nie polega jedynie na generowaniu zysków, ale także na dbałości o społeczność, środowisko i dobre zarządzanie. Koncepcja ESG (Environmental, Social, and Governance)  zyskuje na znaczeniu, stając się kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji biznesowych i inwestycyjnych.

Aspekty środowiskowe ESG skupiają się na wpływie działalności przedsiębiorstwa na klimat i środowisko. Mechanizmy regulacyjne motywują firmy do wdrożenia strategii i działań zmierzających do łagodzenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i bioróżnorodność oraz minimalizacji wpływu na klimat. Inwestorzy zwracają uwagę na rozwiązania zgodne z polityką dążenia do neutralności klimatycznej, w tym na nowe technologie, a przedsiębiorstwa, które jako pierwsze redukują swoje emisje, zyskują nie tyko  z perspektywy wizerunkowej, ale także efektywności operacyjnej. Nowe strategie biznesowe wpisują się coraz ściślej w kierunki związane z dekarbonizacją. Perspektywa oceny działalności w całym łańcuchu wartości sprawia, że coraz częściej kryterium współpracy biznesowej stają się nie tylko warunki handlowe ale także ocena samego produktu i usługi w kontekście jego śladu węglowego jak też ocena zgodności działalności partnerów biznesowych z wymogami zdefiniowanymi w ramach ESG.

Aspekty społeczne ESG obejmują także relacje z pracownikami, zaangażowanie społeczności lokalnych, przestrzeganie praw człowieka i różnorodność w miejscu pracy. Przedsiębiorstwa, które dbają o społeczność, dostarczają uczciwe warunki pracy, i respektują prawa człowieka, budują trwałe relacje z klientami i inwestorami. Inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na wyniki finansowe, ale także na społeczną wartość generowaną przez przedsiębiorstwo.

Zarządzanie w myśl ESG koncentruje się na etyce biznesu, przejrzystości i otwartości w zarządzaniu firmą. Firmy, które praktykują poszanowanie ładu korporacyjnego opartego o wartości, są bardziej odporne na kryzysy i zyskują zaufanie klientów i inwestorów. Elementy te obejmują etykę biznesu, strukturę zarządzania, niezależność organów nadzoru i przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju.

Inwestorzy coraz częściej analizują aspekty ESG przed dokonaniem inwestycji. Firmy z wdrażanymi i przestrzeganymi praktykami ESG mogą liczyć na lepsze wyniki finansowe dziś i na perspektywy rozwoju w przyszłości, są mniej narażone na ryzyko regulacyjne i cieszą się większym zaufaniem inwestorów. 

ESG przestało być jedynie trendem marketingowym i stało się integralną częścią strategii biznesowej. Firmy, które inwestują w trwałe praktyki społecznej odpowiedzialności, nie tylko przyczyniają się do lepszej przyszłości, ale także budują trwałą wartość dla swoich interesariuszy.

Projekty oferowane przez Green-en w pełni wpisują się w wymagania dla budowania portfela inwestycji zgodnych z wymaganiami dekarbonizacji jak też innych wymogów zrównoważonego rozwoju. Spółka stawia na zgodną z ESG jakość w podejściu do samych inwestycji, jak też pracowników, dostawców, podwykonawców, środowiska i ludzi, koncentrując swoją działalność jedynie na projektach zgodnych z transformacją energetyczną, realizowanych w oparciu o całościową ocenę wpływu w cyklu życia oferowanego produktu i działalności własnej.