Kim jesteśmy i co robimy

Zaczynaliśmy, gdy biometan w Polsce był jeszcze wizją. Dziś realizujemy realne projekty, łącząc wiedzę z energetyki, chemii i rolnictwa. Tworzymy zespół specjalistów, który wie, jak przełożyć pomysł na działającą instalację – od „białej kartki” po gotowy zakład.

Potrzeba jest matką wynalazków

To powiedzenie doskonale odzwierciedla początki naszej spółki.

Dziś rynek biometanu zaczyna się dynamicznie rozwijać – w Polsce powstaną dziesiątki, a w przyszłości może nawet setki zakładów wytwarzających tak potrzebny naszej gospodarce gaz. Jednak w 2021 roku, gdy zaczynaliśmy naszą działalność, nie było to jeszcze tak pewne. Co prawda, biometanownie były już powszechne w wielu krajach Europy i świata, jednak wciąż brakowało ich na naszym rodzimym podwórku. Wreszcie wielką szansę dostrzeżono również w Polsce, gdzie pierwsi „pionierzy” zaczęli podejmować działania w tym kierunku.

Nasza Historia

Powody powołania podmiotu dedykowanego spółki

Początki biometanu w Polsce, miały swoje trudności . Bez wątpienia wyzwaniem dla przyszłych inwestorów poza ograniczeniami regulacyjnymi i formalnymi był brak odpowiedniej jakości projektów, w szczególności tych z decyzjami administracyjnymi, które umożliwiłyby realizację tego typu przedsięwzięcia.

Brakowało również profesjonalnych podmiotów, które mogłyby przygotować budowę zakładów wytwarzających biometan. Wynikało to głównie z faktu, że takie działania wymagają odpowiednio szerokich kompetencji z wielu różnych obszarów jak prowadzenie projektów inwestycyjnych, technologia procesowa, rolnictwo.

Kolejnym brakującym, a jednocześnie niezwykle istotnym elementem inwestycyjnej układanki były m.in. odpowiedniego rodzaju nieruchomości, usytuowane w odpowiednich lokalizacjach z dala od zabudowań z dostępem do sieci dystrybucyjnych gazu czy też  doświadczenie w realizacji dużych i skomplikowanych projektów, szczególnie na potrzeby branży energetyczno-paliwowej.

Osiągnięcie takich możliwości wymaga doboru specjalistów z wielu branż w tym chemicznej, rolnej, realizacji inwestycji energetycznych i liniowych, urbanistycznej, a także współpracy z dostawcami technologii i projektowania oraz skutecznego zarzadzania tego typu projektami.
A nade wszystko dobór ludzi, którzy potrafią rozmawiać z ludźmi, rozumieją ich potrzeby i obawy, bo nie ma udanego projektu biometanowego bez współpracy z lokalną społecznością

Rok 2021 powstanie Green-en

W obliczu wyzwania, które wielu mogłoby uznać za zbyt śmiałe, postanowiliśmy działać i podjąć rękawicę! Tak właśnie, w 2021 roku, narodziła się spółka Green-en - z pasji, z doświadczenia i przekonania, że zmiana zaczyna się od decyzji o podjęciu działania!

Jej pomysłodawca, od 2007 roku oddawał do eksploatacji projekty nowych elektrowni w różnych zakątkach światach, a od 2011 roku wykorzystywał zdobyte doświadczenia do budowy nowych mocy w Polsce. Rozwijał projekty nowych bloków energetycznych zasilanych metanem. Przygotowywał inwestycję od etapu pomysłu „białej kartki” do rozpoczęcia budowy, tworząc jednocześnie zespoły serwisujące duże jednostki energetyczne, które z powodzeniem obsługują je do dzisiaj.

W kolejnych latach rozwijał również projekty dużych instalacji chemicznych, wymagających szczególnej troski o bezpieczeństwo w procesie produkcji, zarówno w odniesieniu do pracowników, jak i okolicznych mieszkańców.

Wieloletnie doświadczenie w różnych branżach pozwoliło dobrze poznać wyzwania związane z realizacją złożonych projektów. Dzięki temu rozumiemy, jak dużej uwagi wymagają także mniejsze instalacje, takie jak zakłady wytwarzania biometanu – szczególnie pod względem troski o pracowników i przede wszystkim o lokalną społeczności.

Od wizji do współpracy – jak tworzymy biometanową mapę Polski

Pierwszy okres działalności spółki koncentrował się na pogłębianiu wiedzy o technologii, oraz pierwszych próbach jej dopasowania do krajowych realiów, jak też nawiązywaniu kontaktów z dostawcami substratów, urzędami i gestorami mediów, a przede wszystkim z mieszkańcami, którzy są najważniejszym czynnikiem stanowiącym o powodzeniu przedsięwzięcia.

W 2023 roku do spółki dołączył nowy wspólnik, który wniósł swoją niepowtarzalną wiedzę, jak też narzędzia i doświadczenie dla możliwie najlepszego doboru lokalizacji nowych zakładów. To nowoczesne podejście pozwala tak lokować instalacje, aby były one jak najlepiej wkomponowane w otoczenie i maksymalizowały korzyści dla lokalnych społeczności.

Biometan zamiast złóż – nowa szansa dla rolniczych gmin

Biometan zamiast złóż – nowa szansa dla rolniczych gmin

Chcemy wspólnie tworzyć najlepsze inwestycje, które pozwolą lokalnym mieszkańcom stać się producentami metanu, będącego zarówno paliwem, jak również surowcem branży chemicznej. Powszechnie wiadomo, że posiadanie złóż naturalnych jak węgiel, ropa czy gaz, to duże dobrodziejstwo dla danej gminy. Świadczą o tym chociażby listy najbogatszych gmin w Polsce. Biometan daje taką szansę również gminom, które takich surowców nie posiadają, ale za to mają w sowim otoczeniu rozwinięte rolnictwo, a w szczególności hodowlę czy przetwórstwo rolno-spożywcze.

Biometan daje gminom bez złóż naturalnych podobną szanse na rozwój i wzbogacenie się, do tych, które takie złoża posiadają!

Rozwijamy projekty i zespół specjalistów

Spółka prowadzi obecnie projekty na terenie ponad połowy kraju – na różnych etapach rozwoju.

Dynamicznie się rozwijamy, zwiększając zarówno nasze wewnętrzne zasoby, jak i współpracując z wiodącymi partnerami branżowymi w zakresie projektowania, technologii, administracji i wielu innych obszarów. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin: technologii, rolnictwa, pozyskiwania nieruchomości, rozwoju inwestycji, architektury i urbanistyki, energetyki oraz chemii.

Poprzez technologie, urbanistykę i zarządzanie projektami do ludzi i z ludźmi – w naszym DNA łączymy wiedzę ekspertów z zarządzaniem i uczciwym podejściem, by biometan działał lokalnie a przez to na skalę kraju.

Biometan - budujemy go razem

Green-en to ludzie – działający z ludźmi i dla ludzi.

Nasze projekty powstają we współpracy z lokalnymi społecznościami, bo rozumiemy, że prawdziwa wartość rodzi się właśnie we wspólnym działaniu wokół wspólnego celu. Budując zakłady wytwarzania biometanu, inwestujemy w rozwój regionów i bezpieczeństwo ich mieszkańców, bo to właśnie długofalowe partnerstwo jest fundamentem sukcesu i gwarancją powodzenia każdego przedsięwzięcia.

Wierzymy, że trwały sukces to efekt współpracy z lokalną społecznością – nie działań ponad jej głowami.

Green-en zarząd

Doświadczenie i wiarygodność, na których możesz polegać.

Maciej Kropidłowski 
Dyrektor Generalny i założyciel Green-en

Od 2007 roku zajmuje się planowaniem i realizacją projektów inwestycyjnych dla branży energetycznej i chemicznej, począwszy od pracy w Siemens A.G. i projektów elektrowni, poprzez największy w Europie środkowo-wschodniej koncern sektora oil&gas, gdzie odpowiadał mi.in. za rozwój projektów chemicznych i energetycznych jak też  za utrzymanie ruchu w energetyce, w tym realizacją projektów energii na potrzeby własne czy rozwojem energetyki z farm morskich. Od 2019 Maciej  dla największego producenta kauczuków i polistyrenów w Europie Synthos S.A. rozwijał projekty chemiczne i energetyczne, a także struktury zarządzania projektami, następnie rozpoczął własną działalności i wsparcie firm takich jak lider polskiego rynku budowlanego Erbud S.A.. w rozwoju oferty i akwizycji projektów transformacji energetycznej, w szczególności w branży biometanu, wodoru i recyklingu.

Sebastian Przekwas
Dyrektor Generalny i założyciel Grunt Guru, udziałowiec i inwestor w Green-en

Przedsiębiorca i innowator. Od 20 lat związany z branżą internetową. Rozwinął i sprzedał dwa własne biznesy. Jeden z nich to lider w sprzedaży internetowej gotowych projektów domów. Współtwórca wielu startupów technologicznych. Entuzjasta nowych technologii. Od 2 lat działa w branży Proptech. Tworzy innowacyjną platformę Grunt Guru do zarządzania gruntami w Polsce. Spółka specjalizuje się w obrocie nieruchomościami gruntowymi, w tym w procesach land developmentu. Stworzył narzędzie PSA bazujące na danych GIS (geographic information system), które w oparciu o algorytmy umożliwiają wskazywanie optymalnych lokalizacji dla wskazanych parametrów. Dzięki temu Green-en dociera do najlepszych lokalizacji o dowolnie zdefiniowanych parametrach na terenie całego kraju.

Opinie na nasz temat

Zobacz, co mówią o współpracy z nami inwestorzy i partnerzy.

Dostarczam kiszonkę z kukurydzy i odbieram poferment. Raz, że mam pewne źródło zbytu ze stabilnym cenami, a druga sprawa, że po kosztach rozwiezienia mam ekologiczny nawóz
Avatar Image
Andrzej Nowaczyk

Rolnik z gminy Zalewo

Przekonaliśmy się, że te rozwiązania są nowoczesne. Uznaliśmy, że nie ma takiego zagrożenia, że będzie to przeszkadzać mieszkańcom. Dziś instalacja funkcjonuje i jesteśmy zadowoleni. To jest ekologia, rolnicy mają zarobek ze sprzedaży, a gmina dochody
Avatar Image 2
Henryk Gołębiowski

Wójt gminy Wojsławice

Przekonaliśmy się, że te rozwiązania są nowoczesne. Uznaliśmy, że nie ma takiego zagrożenia, że będzie to przeszkadzać mieszkańcom. Dziś instalacja funkcjonuje i jesteśmy zadowoleni. To jest ekologia, rolnicy mają zarobek ze sprzedaży, a gmina dochody
Avatar Image 2
Henryk Gołębiowski

Wójt gminy Wojsławice

Biogazownia rolnicza to lokalne bezpieczeństwo energetyczne, stabilizacja dochodów rolników, wzrost wartości przetworzonej produkcji, stabilna energia niezależna od warunków pogodowych, doskonały poferment jako nawóz - naturalny akumulator wody w glebie
Avatar Image 3
Artur Ławniczak

Burmistrz miasta i gminy Szadek

Masz lokalizację, pomysł lub pytania? Porozmawiajmy.

Niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować w biometanownię, sprawdzić potencjał swojego gruntu, czy po prostu dowiedzieć się więcej.

Odpowiemy konkretnie i rzeczowo.

Artykuły

Biogaz i biometan. Jak działa i co możemy zyskać?

Biogaz to szansa na rozwój naszych „małych ojczyzn” i energetyczny przełom.  Wyjaśniamy czym różnią się od siebie biogaz oraz biometan i dlaczego warto o nich mówić właśnie teraz? 

Przeczytaj artykuł → 

Nie chcemy czy może nie znamy? Biogazownie kontra stereotypy, czyli fakty i mity

Wokół biogazowni i biometanowni narosło wiele nieprawdziwych mitów, które częstokroć powielane, budzą niepokój wśród mieszkańców.  Jak jest naprawdę? Czas na konfrontację lęków i obaw z faktami.

Przeczytaj artykuł → 

Biogaz – to wszystkim się opłaca. Dlaczego warto powiedzieć „tak”?

Nowe miejsca pracy, zysk dla rolników ze sprzedaży surowców, tańsze ciepło i nawozy, a także wpływy z podatków, które można przeznaczyć na drogi, szkoły czy infrastrukturę? Tak, to jest możliwe!

Przeczytaj artykuł →