Biometan i Biogaz
Biometan i Biogaz
Biogaz to mieszanina głównie metanu i dwutlenku węgla wytwarzanych w wyniku beztlenowej fermentacji materii organicznej.
Poprzez oczyszczanie biogazu możemy otrzymać Biometan, który jest chemicznym odpowiednikiem metanu kopalnego (gazu ziemnego) i może być wykorzystywany do tych samych celów co metan takich jak energetyka, transport czy produkcja chemiczna, w tym także do produkcji wodoru. Biometan można skraplać uzyskując bioLNG, które może być wykorzystywane bezpośrednio jako niskoemisyjne paliwo np. do napędu samochodów ciężarowych i innych pojazdów.
Główne technologie pozyskiwania biogazu:
Biofermenty (przeważnie biogazownie rolnicze) : są to hermetyczne systemy (np. pojemniki lub zbiorniki), w których materiał organiczny rozcieńczony w wodzie jest rozkładany przez naturalnie występujące mikroorganizmy. Zanieczyszczenia i wilgoć są zwykle usuwane przed użyciem biogazu.
Systemy odzysku gazu składowiskowego : rozkład stałych odpadów komunalnych (MSW) w warunkach beztlenowych na składowiskach powoduje wytwarzanie biogazu. Można go wychwycić za pomocą rur i studni wydobywczych wraz ze sprężarkami, aby wywołać przepływ do centralnego punktu zbiorczego.
Oczyszczalnie ścieków: Oczyszczalnie te mogą być wyposażone w systemy do odzyskiwania materii organicznej, ciał stałych i składników odżywczych, takich jak azot i fosfor, z osadów ściekowych. Po dalszej obróbce osad ściekowy może być wykorzystany jako wsad do produkcji biogazu w beztlenowej komorze fermentacyjnej.
Podstawowe Substraty dla biogazu
Cztery główne grupy substratów odpadowych pozwalających produkować biogaz:
1. Frakcja organiczna (MSW): pozostałości z produkcji i resztki żywność, odpady zielone (np. liście i trawa), papier i tektura oraz drewno, które nie są wykorzystywane w inny sposób (np. do kompostowania lub recyklingu). MSW obejmuje również niektóre odpady przemysłowe z przemysłu spożywczego.
2. Obornik zwierzęcy: od zwierząt gospodarskich, w tym bydła, świń, drobiu i owiec.
3. Osad ściekowy: półstała materia organiczna odzyskiwana w postaci gazu ściekowego z komunalnych oczyszczalni ścieków.
4. Resztki pożniwne: pozostałości po zbiorach pszenicy, kukurydzy, ryżu, innych grubych ziaren, buraków cukrowych, trzciny cukrowej, soi i innych nasion oleistych.
Dostępności głównych źródeł biomasy odpadowej i odpadów organicznych do dyspozycji biogazowni w Polsce:
ok. 90 mln t obornika, gnojowicy i pomiotu (wielkość przybliżona, ilość obornika i gnojowicy zmienia się wraz ze zmianami pogłowia);
8 mln t słomy, zbóż i rzepaku (z ogólnej liczby ponad 30 mln t – część musi być przeznaczona do produkcji zwierzęcej (ściółka), na pellety/brykiety oraz na podłoże do pieczarek);
4 mln t słomy kukurydzianej;
odpadowa biomasa roślinna (np. z obszarów chronionych, cennych przyrodniczo itp.);
odpady z przetwórstwa żywności, cukrowni, rzeźni, ubojni, mleczarni, gorzelni itp.;
refood, czyli przeterminowana i zepsuta żywność.
Oferta Biometan, Biogaz - dla Inwestora
Dobór najlepszych lokalizacji w oparciu o inteligentne algorytmy GIS, w tym możliwość personalizacji do parametrów zdefiniowanych przez inwestora, w zależności od ich dostępności w Polsce.
Prawo do gruntu na zdefiniowanych warunkach.
Szczegółowa analiza rzeczywiście dostępnych substratów oparta o pracę w terenie i aktualne dane z pierwszej ręki.
Koncepcja technologiczna bazująca na najlepszych rozwiązaniach, lub według wymagań zdefiniowanych przez inwestora.
Pełna dokumentacja przedprojektowa m.in środowiskowa, potrzebne warunki przyłączeń dla mediów, służebności, dojazd i wszelki inne niezbędne do realizacji inwestycji w danej lokalizacji.
Pełna obsługa prawna procesu, z zabezpieczeniem ryzyk regulacyjnych.
Przeprowadzenie wymaganych przekształceń planistycznych i uzyskanie niezbędnych do rozpoczęcia realizacji inwestycji zgód administracyjnych w tym pozwolenia na budowę.
Zapewnienie ofert na realizacje w oparciu o sprawdzonych dostawców.
Opieka i wsparcie dla procesu kontraktacji substratów, pozyskania niezbędnych zasobów do operowania i zarządzania instalacją.
Realizacja powiązanych projektów opcjonalnych jak zasilanie w energię odnawialną, sprzedaży ciepła, lub innych w zależności od uwarunkowań lokalnych.
Oferta - dla właścicieli gruntów
Bezpłatna ocena potencjału danej lokalizacji dla różnych projektów inwestycyjnych.
Przygotowanie optymalnej koncepcji dla sprzedaży, dzierżawy lub innej formy prawnej dla czerpania korzyści z lokalizacji inwestycji na wskazanych gruntach.
Pomoc w przekształceniach gruntu lub usunięciu innych przeszkód w celu umożliwienia realizacji inwestycji.
Pozyskanie inwestora, obsługa biznesowa i prawna procesu zawarcia umowy.
Kontakt
mail: kontakt@green-en.pl
telefon: +48 605 553 076